http://americanstaff.forumotion.com/forum.htm

недеља, 15. новембар 2009.

ZDRAVA ISHRANA :

-----SAVETI ZA ISHRANU :-----

--Vazno je pravilo da se pas uvek hrani u isto vreme, na istom mestu i iz iste posude. Stene odbijeno od sise jesce 4 do 6 puta dnevno, zatim ce dobijati 4 obroka, pa tri, a kad odraste jesce dva puta dnevno u razmaku od najmanje 8 sati, kako bi prethodni obrok bio do kraja svaren. Hrana treba da bude mlaka, jer previse vruca hrana mogla bi da mu ozledi sluzokozu, a previse hladna da mu oteza varenje.

--Hrana mora da bude raznolika. Ne valja psu citav zivot davati isitnjeno meso i kuvani pirinac. Dobro je ako mu se daje i dzigerica, riba, kravlji sir, jaja, mleko, mesano povrce, keks za pse, pirinac, suvi hleb. Daje se samo hleb osusen u rerni i preliven supom, pomesan sa isitnjenim mesom. Pas mora da se navikne i na sam hleb: to ce dobro doci na izletima ili putu. U prodavnicama se moze naci konzervirana hrana za pse, takodje pogodna za putovanja.

--Pas je u osnovi mesojed, pa se 1/4 do 1/5 njegove hrane mora sastojati od govedjeg ili konjskog mesa. Meso se daje sirovo ili prokuvano (iznutrice samo kuvane), iseceno na sitne komade. Ribu treba pazljivo ocistiti od kostiju, a isto tako i pile ili kunica. Zabranjeno je svinjsko meso i sve kobasice, slatkisi, sladoled, suseno voce, svez hleb, kelj, repa, grasak i pasulj.

-----KONTROLA ISHRANE-----

--Pas koji zivi u stanu i trosi manje energije jesce manje od pas koji zivi napolju i ceo dan trci. Da bi pas bio zdrav i snazan, bez ekcema, pokvarenih zuba, upale bubrega, krmeljivih ociju i bolesti jete, i da ne bi doslo do trovanja, treba uvek kontrolisati njegovu hranu. Pas ce pre uginuti od pokvarenog zeluca nego od gladi. Postoje odredjene dijete za neke bolesti. U slucaju upale zeluca npr. pas ce gladovati 24 sata, izuzev nekoliko kasika caja; isto tako ce se postupiti i kada dobije proliv. Ako dobije zatvor, treba mu dati dosta povrca i malo mleka. Prilikom bolesti jetre izbegavace se masnoca i zacinjena hrana, a ako ima bolesne bubrege, treba izbegavati so.

---Voda u zelucu menja se dva puta dnevno i treba da je uvek dostupna psu, narocito u letnjim danima. Ako pas oseca preteranu zedj pokvarenog zeluca prevelike, vrucine ili raznih bolesti, necemo ga lisiti tecnosti, vec cemo mu pripremiti lak caj bez secera.

-----STA PSI NE SMEJU DA JEDU??-----

- Alkoholna pica i jela koja u sebi imaju alkohol (mogu da izazovu trovanje, komu i smrt).

- Hranu za bebe (moze da sadrzi crni luk u prahu koji je jako toksican za pse. Ako se daje u vecim kolicinama treba imati na umu da hrana za bebe nema dovoljne kolicine minerala i vitamina koji su potrebni psu).

- Kosti ribe i zivine (mogu da dovedu do opstrukcije ili povrede digestivnog sistema).

- Hrana za mace (generalno sadrzi vece kolicine proteina i masti).

- Cokolada, caj, kafa i drugi proizvodi sa kofeinom (sadrzѕe kofein, teobromin ili teofilin, koji mogu da budu jako toksicni i pogadjaju srce i nervni sistem.

- Agrumi (mogu da izazovu povracanje).

- Grozdje i suvo grozdje (sadrze nepoznat toksin koji moze da osteti bubrege).

- Hmelj (nepoznat sastojak izaziva ubrzano disanje, ubrzan rad srca, povecanu temperaturu grceve i smrt).

- Dodaci humanoj ishrani koji sadrze gvozdje (mogu da ometaju rad digestivnog sistema i da budu toksicni za druge organe kao sto su jetra i bubrezi).

- Velike kolicine dzigerice (mogu da izazovu hipervitaminozu vitamina A, sto pogadja misice i kosti).

- Mleko i neki mlecni proizvodi (neki odrasli psi nemaju dovoljne kolicine enzima laktaze, koja obara vrednosti laktoze u mleku. Zbog toga dolazi do dijareje. Najbolje bi bilo koristiti specijalna mleka koja u sebi ne sadrze laktozu).

- Crni i beli luk (sirov, kuvan ili u prahu, sadrzi sulfokside i disulfide koji mogu da ostete krvne celije i izazovu anemiju. Beli luk je ipak, manje toksican od crnog).

- Paradajz i krompir (sadrze oksilate koji mogu da uticu na rad digestivnog, nervnog i urinarnog sistema).

- Sirova jaja - belance (sadrzi enzim avidin koji umanjuje absorpciju biotina (vitamin B). Ovo moze dovesti do problema sa kozom i dlakom. Takodje, u sirovim jajima se cesto nalazi i salmonela.

- Sirova riba (moze da dovede do deficita tiamina (vitamin B) sto prouzrokuje gubitak apetita, grceve, u nekim slucajevima, kod manjih rasa i smrt).

- So (ukoliko se daje u vecim kolicinama moze dovesti do neravnoteze elektrolita u organizmu).

- Hrana bogata secerom (dovodi do gojaznosti, problema sa zubima, dijabetesa i svih problema koje dijabetes sa sobom nosi).

- Ostaci sa stola (nisu nutritivno izbalansirani i ne bi trebalo da cine vise od 10% ishrane psa. Masnocu treba skinuti sa mesa a kosti ne davati).

- Kvasac za testa (moze da izazove veoma bolne gasove u digestivnom sistemu. U nekim slucajevima izaziva ozbiljne probleme u stomaku i crevima).

Нема коментара:

Постави коментар