http://americanstaff.forumotion.com/forum.htm

недеља, 15. новембар 2009.

UZGOJ I NEGA (Zdravlje) :

-----Apoteka u kuci:-----


1. Zavoji vise vrsta.
2. Flaster, za pricvrscavanja samog zavoja.
3. Vata
4. Stapici za usi sto siri: Kad je oko ciscenja usiju tu treba biti oprezan moze se cistit samo vanjski dio usne skoljke a nikako zavlaciti stapice u unutrasnjost usnog kanala jer u tom slucaju mozete ostetiti cak i bubnu opnu. Za bolje ciscenje uha imate preparate koji se nakapavaju u uho, tzv. ceruminolitike koji dosta dobro ociste unutrasnjog usnog kanala koju ne mozete ocistiti stapicem.
5. Jod.: dve vrste joda i to: jod za ispiranje grla i usta i jod za rane.
6. Bivacyn: Bivacyn u spreju jer lakse se nanosi osim kod dubljih rana ide Bivacyin u prahu.
7. Dermo sprej: isto tako dosta dobar za rane sadrZi antibiotik hloramfenikol.
8. Neostomosan: Neostomosan uvek po par ampulica, dobro preventivno sredstvo protiv sugarca, demodikoze, svih gljivicnih oboljenja ubija buve i krpelje stiti psa 7 dana.
9. Cinkvitaminska mast: isusuje ranice i obogacena je vitaminima te ubrzava zarastanje.
10. Flogocid: Opet isti proizvodjac ubija sva gljivicna oboljenja. Sadrzi uginule bakterije i gljivice kao t.z.v. mrtva vakcina kad se nanese na obolelo mesto tera organizam da pojaca odbranu.
11. Hloramfenikol: Antibiotik na bazi penicilina kada pas ima upalu ociju.
12. Neomicin
13. Carbo Medicinalis
14. Streptoksazol
15. Toplomer.
16. Velika sprica.
Malo i alternativne medicine: 1. Propolis prirodni antibiotik i antiseptik sterilise svaku ranu ubrzava zarastanje, moze i da se popije ne donosi nikada nikome nista lose ne moze da se pretera...

------VAKCINACIJA:------

--Postoje monovalentnih i visevalentnih vakcina. U monovalentnim vakcinama se sadrzi antigen za samo jednu bolest, a polivalentne sadrze antigen za dve-tri-cetiri ili vise oboljenja. Kad organizam primi u sebe vakcinu on na primljeni antigen odgovara stvaranjem antitela specificni na dadenom antigenu. Kad u budu u organizmu uneseni vakcinalne antigene, odbrambeni mehanizam organizma postaje veoma zauzet formiranjem antitela, pa organizam postaje veoma ranljiv. Stoga, nikako ne preporucujem, cak sam i veliki protivnik vakcinisanjem psa protiv besnilo u koktelu sa druge vakcine. Poznato je kakav je virus besnila i koje posledice mogu nastati prilikom njegovog pojavljivanja. Kombinovanje ostalih vakcina u sustini je OK. Ali ipak, ja ne bih preporucio vise od tri u jednom i to HCC-FIC-LEP (parvoviroza, stenecak, leptospiroza).

--Bolonjezer, prva vakcina steneta najbolje je da se obavi u periodu kad stene napuni 7-8 nedelja.

---Zasto bas tad?---

--Nakon poradjaja stene sisa majcino mleko, nazvano i kolostrum ili kolostralno mleko. Ovo mleko nije samo hrana steneta vec, sto je jos bitnije, u njemu u sadrzane velike kolicine zastitna imuna telasca zvana gama-globulini, a sadrzi i poprilicne koncentracije antitela. Oni su nosioci imunoloskih informacija. Dakle, majka na taj nacin omogucava zastitu svog steneta od zaraznih oboljenja, t.j. omogucava mu, tako zvani, "pasivni imunitet".

----Sta se sada desava u organizmu steneta?----

--Imuni sistem steneta je dobro obezbedjen za antitelima i globulina. Ono je prvih nedelja dobro zasticeno i obezbedjeno.

---Sta bi se desilo ako se u ovom razdoblju stene vakcinise?---

--Da bi se odgovorilo na ovo pitanje, mora se najpre objasniti sta pretstavjaju vakcine. Vakcine su medijum u kojemu se nalaze oslabljena (atenuirana) antitela. Jednostavnije receno, u vakcine se nalaze uzrocnici bolesti, protiv koje se organizam zasticuje (vakcinise). Zbog toga sto su one oslabljene, nisu sposobne za jaku virulenciju, pa organizam moze da se lako odbrani od njih t.j. da stvori specificna antitela za taj uzrocnik (antigen).
Dakle, ako se u organizmu ubace vakcinalni antigeni u periodu kada je stene jos pod uticajem materinskih antitela, nastaje poremecenje u imunom sistemu steneta. Organizam nece moci stvoriti solidnu odbranu jer, kao prvo, imuni sistem steneta jos nije dovoljno dobro razvijen i kao drugo, moguci su ukrstene reakcije sa ostalim antigena.
Dakle, za tih 7-8- nedelja, imuni sistem steneta ce biti sposoban da sam, bez probleme sozdaje specificna antitela, pa uspesno ce da odgovori na vakcinaciju.
Sta se mora uciniti desetak dana pre svaku vakcinaciju?
Obavezno je da se stene ocisti od crevnih parazita!!!

---Zasto?---

--Zato sto, kako smo rekli, da bi organizam bio sposoban da uspesno odgovori na unesenu vakcinu t.j. da stvori dobar imunitet i da nema ninakvih posledica po zdravlju, treba da sami organizam bude potpuno zdrav, t.j. da bude oslobodjen svakakvih antigena. Crevni paraziti pretstavljaju antigen protiv koji se organizam - imuni sistem aktivno bori. Znaci, imuni sistem nece moci da se u potpunosti koncentrise samo na vakcinalni antigen, pa su moguci komplikacije po zdravlju steneta. Ono ce biti onemoguceno da se odbrani i najslaboj infekciji, a moguce je i da ne uspe da se odbrani od vakcinalnih tipova virusa, pa da oboli od vakcinu. I sta smo ucinili? Svesno smo inficirali steneta veoma opasnog virusa.
Protiv cega treba stene da bude najpre vakcinisano? Preporuclivo je da se najpre stene treba vakcinisati protiv onih, takozvanih, "bebeske bolesti" :Stenecak i Parvoviroza, a u kombinaciju sa ovih dolazi i Leptospiroza. Dakle ova trovalentna vakcina bih preporucio da se prva primi, naravno nakon ciscenja od crevnih parazita.

---Sta nakon vakcinacije?---

--Desetak dana nakon vakcinacije, stene se mora drzati u toplim prostorijama, nikako da se druzi sa drugih pasa, da se izbegava kupanje i setnje u parkovima. Ovo je sve u interesu da se organizam steneta postedi od dodatna moguca oboljenja. I jos jedan savet, i kad ga drzite u kuci, nemojte mu dozvoljavati da se igra sa cipelama ili da seta oko ulaznih vrata stana. Svi mi na nasim cipelama smo sposobni da unesemo uzrocnici raznoraznih oboljenja koji mogu biti opasnih po zdravlju naseg steneta...

Нема коментара:

Постави коментар